آگوسو بوال در دانشگاه هاروارد از تئاتر شورایی می‌گویدزمانِ خوانش 2 دقیقه

آگوستو بوال ( ۱۶ مارس ۱۹۳۱ – ۲ مه ۲۰۰۹)

نویسنده، کارگردان وسیاست‌مدار اهل برزیل بود. او بنیان‌گذار تئاتر ستم‌دیده است، که در اصل جنبش رادیکال مرسومآموزش و پرورش است. همچنین بوال مدتی، به عنوان Vereador (که همان معادل عضو شورا شهر در برزیل است) مشغول بوده است.

تئاتر شورایی شیوه‌ای از هنر اجرا در میان اشکال متفاوت هنر تئاتر با هدف اجتماعی، کاربردی و آموزشی کردن تئاتر می‌باشد.

در تئاتر شورایی کارگردان جایش را به ژوکر می‌دهد و تماشاچی وارد صحنه می‌شود. دیگر قهرمان وجود خارجی ندارد. این ما هستیم که باید زندگی‌مان را بسازیم. در تئاتر شورایی هر انسان خود به تنهایی تئاتری کوچک است.

سازوکار تئاتر شورایی این امکان را برای انسان فراهم می‌کند تا خودش را در حال زندگی کردن تماشا کند، درباره آن گفتگو کند و به جنبه‌های متفاوت مسائل بپردازد.

در تئاتر شورایی روند کار منطبق بر تجربه، گفتگو، استدلال، تفکر، خلاقیت، فعالیت گروهی، پرهیز از رقابت (منطق تئاتر شورایی این است: هرکس با خودش رقابت کند و یاور دیگری باشد) بر پایه پرسشگری به شیوه سقراط و بازی می‌باشد. ژوکر با بازی و پرسشگری به شیوه سقراط انگیزه فعالیت، مشارکت و گفتگو را ایجاد می‌کند. هرکس باید بر پایه واقعیت و ادراکش نظر بدهد و تجربه‌هایش را بیان کند. مثلن اگر یک نفر بگوید که نظم خوب است، باید این جمله را بر پایه دلایل واقعی ثابت کند. پس ژوکر می‌پرسد: چرا نظم خوب است؟ یا اگر نظم نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟

به این ترتیب همه با هم به درکی جمعی می‌رسیم. درکی که به مراتب فراتر از درک فردی است. بازی‌های تئاتر شورایی ابزاری علمی برای تمرین زندگی واقعی و تولید ایده هستند. چنانچه ما باور داریم انسان اگر خلاق نباشد، اگر بارآور نباشد، مرده است، هیچ است.

ترجمه از حمیدرضا مصیبی